Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD jest coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem neurorozwojowym. Oznacza to, że ADHD nie jest winą ani wychowania rodziców, ani samego dziecka. Tak po prostu jest. Istnieją trzy grupy objawów ADHD:
- Zaburzenia koncentracji uwagi - dziecko łatwo się rozprasza, zapomina, co miało zrobić, zdaje się nie słyszeć, co się do niego mówi, popełnia błędy, ponieważ za szybko chce rozwiązać zadanie, nie czyta polecenia, gubi swoje rzeczy.
- Nadruchliwość - jest w ciągłym ruchu, a jego nadmierna aktywność nie zależy od sytuacji, manipuluje przedmiotami w zasięgu ręki, wierci się i kręci.
- Impulsywność - nie czeka na swoją kolej, wszędzie chce być pierwsze, mówi bardzo dużo i (często) nieadekwatnie do sytuacji, odpowiada niepytane, często wtrąca się do rozmów i zabaw.
- depresję
- niską samoocenę
- słabsze relacje z rówieśnikami, trudności społeczne
- ryzykowne zachowania, w tym uzależnienia
- zaburzenia opozycyjno buntownicze, zaburzenia zachowania
- zaburzenia lękowe.
- Zaakceptować fakt, że dziecko, nastolatek ma ADHD. Wsparcie rodziny i bliskich jest ważnym elementem w poprawie jakości życia.
- Praca z osobami z ADHD obejmuje leczenie farmakologiczne, które wpływa na poprawę koncentracji, zmniejsza nadruchliwość i impulsywność.
- Psychoedukacja rodziców.
- Świadomość, że terapia jest kluczowym elementem wspomagającym ograniczenie nasilenia negatywnych następstw (trudności społecznych, niskiej samooceny itp.), nie samych objawów.